Książki oddam w dobre ręce

Tak, postanowiłem rozdać kilka książek. Zastanawiasz się zapewne gdzie jest haczyk, gdzie jest drugie dno tego pomysłu. No niestety jest, przyznaje bez bicia, ale o tym za chwilę.

W ciągu najbliższych 3 miesięcy zamierzam znacznie przebudować serwisy, które prowadzę (czyli FotoSzop.pl i Fotografujesz.pl). Uznałem, że sensowniej będzie jak blog księgarni będzie funkcjonować jako platforma do informowania o tym co się dzieje w księgarni, i niebawem blog zacznie działać pod nowym adresem blog.fotoszop.pl (jeszcze nie klikaj, zacznie działać za jakiś czas), natomiast charakter poradnikowy Fotografujesz.pl powinien zostać utrzymany, a wręcz wzmocniony, a sam serwis rozbudowany. To mój cel na najbliższe wakacyjne miesiące – przebudowa witryny Fotografujesz.pl. Jak będzie wyglądać? Mam sekretny plan, ale jako to jest z sekretnymi planami, nie zdradzę go, przynajmniej nie teraz. Powiem tylko, że mój plan wymaga pewnej weryfikacji tego czy jest zgodny z oczekiwaniami, m.in. Twoimi. Dlatego postanowiłem wykonać szybką ankietę wśród subskrybentów Informatora księgarni. Wyniki tej ankiety mam nadzieję, że utwierdza mnie moich planach, a jak nie to plany mogę zmienić. Tak czy inaczej, nie chce robić czegoś, co nie przyniesie korzyści ani mi, ani Tobie, ani innym ‘fotozapaleńcom’.

W ankiecie pytam głównie o to w jaki sposób lubisz rozwijać swoją pasję, jak lubisz się uczyć, oraz to kim jesteś (nie wymagam podawania nazwiska ;-) ).

No i właśnie tu jest ten haczyk. Postanowiłem, że książki rozdam osobom, które wezmą udział w ankiecie. Niestety nie wszystkim, byłoby za bogato ;-). Mam do rozdania 3 książki. 2 rozlosuję, a 3-cią oddam tej osobie, która najciekawiej odpowie na pytanie:

“Czym jest dla Ciebie fotografia?”

Odpowiedź na pytanie wpisz w komentarzu do tego postu (nie w ankiecie). Ważne jest jednak aby w ankiecie podać ten sam adres e-mail ( w pyt. 12) co w komentarzu na blogu.

Jakie książki będzie można wygrać?
2 x Poradnik Fotograficzny (do wylosowania)
1 x Fotografuj Sercem (za najciekawszą odpowiedź)

Poniżej jest link do ankiety (wykonałem ją w serwisie Ankieter.pl po raz pierwszy, mam nadzieję, że zadziała)

Kliknij tu aby przejść do ankiety: http://www.ankieter.pl/wypelnij/ankiete/id/7479/

Dziękuję z góry za pomoc. Jak nie chcesz książki, bo już ją posiadasz, to i tak będę wdzięczny za udział w ankiecie.

Sławek Gawryluk
Fotoszop.pl

P.S. Ankietę można wypełniać do niedzieli (22.05) włącznie, a losowanie książek odbędzie się w poniedziałek i zaprezentuję je na filmie video, aby nie było… ;-)

192 odpowiedzi do “Książki oddam w dobre ręce”

 1. Sposobem na ukazanie świata moimi oczami.Oderwaniem od codzienności i na chwile przeniesienia się w piękniejszy świat.

 2. Fotografia to przede wszystkim część mojego życia, bez której nie wyobrażam sobie przyszłości i przeszłości również. dzięki fotografii potrafię dostrzec to czego inni nie widzą w danym momencie, fotografie przenika moje zmysły…. są to moje uczucia, emocje, wspomnienia.

 3.  
  Przyznam, nie czytałam co napisali poprzednicy – chciałam opisać od razu co mi przyszło na myśl, bez sugerowania się wypowiedziami innych. Zapewne wiele powtórze po moich poprzednikach, ale …
  fotografia jest dla mnie złapaniem momentu, chwili, zatrzymaniem czasu. Zrobić zdjęcie to jakby skraść dla siebie cząstkę pieknego świata jaki nas otacza, miejsca, do którego można będzie wrócic niestety już tylko wspomnieniami, gdy będziemy ogladać zdjęcie.
  Fotografia – portret to dla mnie uchwycenie wewnętrznego piękna, uczucia danej osoby, jej nastroju, emocji jakie przeżywa.
  Fotografia to dla mnie nowa pasja, powoli odkrywana, której dopiero się uczę, ale jednocześnie  na tyle ważna, że zawsze wychodząc na spotkanie ze znajomymi, rodziną, na spacer, na wycieczkę aparat jest zawsze ze mną, by uchwycić ten czas, najczęściej szczęśliwy. To również dla mnie czas dla siebie, odkrywanie też moich emocji, mojego nastroju, zatracanie się w szczegółach, zauważanie światła :-) i piękna w prostych rzeczach dnia codziennego.

 4. Czym jest dla mnie fotografia? ….Odpowiem najkrócej jak się da… jest próbą -uwiecznieniem zatrzymania tego co w naszym życiu najpiękniejsze, ulotnych chwil, które mogą się już nigdy nie pojawić po raz kolejny, etapów życia które następują tylko w danym momencie i już nigdy potem…

 5. Jest dla mnie możliwością uwiecznienia najpiękniejszych chwil tych tzw. “momentów”. Dzięki niej zwykłe rzeczy nabierają całkiem innego znaczenia.

 6. Ktoś już napisał o zatrzymaniu chwili. Czy oko ludzkie w połączeniu z umysłem jest w danej chwili w stanie przeanalizować to co widzimy? Nie! Analizując fotografię możemy wrócić do minionego momentu i spojrzeć na to samo z innej perspektywy. Możemy zobaczyć “niewidzialne”. I nostalgicznie – znów poczuć się młodszym.

 7. Fotografia jest nirwaną łączącą sny, marzenia i rzeczywistość.

 8. Fotografia to coś co dopełnia sens mego życia. To cząstka duszy która bez niej jest rozdarta, w praktyce życiu codziennym fotografia to taki rejestrator czasu mego życia to takie znaczenie drogi która pokonuje  idąc przez swe życie, to naoczne pokazywanie emocji chwili a także przyblizanie otaczającego nas piękna które jak kwiat jest bardzo ulotne. Fotografia stanowi przeniesienie na papier danej chwili radości grozy czy smutku to narzędzie które zatrzymuje nam czas utrwala go pomaga w wspomnieniach i stanowi konkretny ślad naszego bytu tu teraz na tej ziemi

 9. Fotografia to dla mnie zwierciadło, w którym mogę odbić swoją wrażliwość na świat i pokazać cały jego arsenał kolorów, różnorodności i piękna , który w sobie kryje. To także mój sposób na wyrażanie siebie -swoich emocji, potencjału, marzeń…Ale przede wszystkim  jest dla mnie – najwspanialszym z możliwych – sposobem na zatrzymanie chwil ulotnych….Jest magią!

 10. Fotografia – malowanie światłem, jest dla mnie formą wyrazu artystycznego. Umożliwia nazwanie nienazywalnego, przede wszytkim emocji i stosunku do rzeczywistości. To także pewnego rodzaju werbalizacja archetypowych pojęć – prawda, piękno, dobro.

 11. Robieniem zdjęć,
  natchnieniem (te przypadkowe),
  determinacją (te wyklęczane na betonie),
  wspomnieniem (te nieudane, których nie kasuje),
  pamiątką (te roześmiane z wakacji),
  nałogiem (te setki wschodów słońca),
  rutyną (te ze sztywnymi ciociami),
  frustracją (te których nie ma, bo nie zdążyłam wyciągnąć aparatu),
  próbą zatrzymania chwili (te mi zazwyczaj nie wychodzą).

 12. Fotografia jest dla mnie wspomnieniem najpiękniejszych chwil, zaklętym w obraz.
  Dzięki niej mogę zawsze wrócić do przszlości, “widzieć” osoby i miejsca, które kochałam, a których już nie ma, lub nie mogę już do nich wrócić.

 13. Fotografia pozwala mi lepiej poznac sama siebie, a takze glebiej spojrzec na otaczajacy swiat.

  Sfotografowanie danej osoby badz obiektu zawsze dostarcza mi dodatkowych informacji na ich temat.

  Podobno wynalazek fotografii byl motywowany checia jak najdoskonalszego odwzorowania rzeczywistosci, ktorej to mozliwosci nie dostarczalo malarstwo. Wedlug mnie fotografia siega o wiele dalej, nie ogranicza sie do wiernego oddania fotografowanego obiektu, ale go interpretuje, analizuje, podkresla jeden element, aby ukryc inny.

  W koncu, fotografia jest dla mnie nie tylko sposobem na lepsze poznanie swiata, ale i fotografa, ktory jest jej autorem. Ona go reprezentuje, definiuje i czesto odkrywa.

 14. Fotografia to łapanie chwil, które się nie powtórzą, to zatrzymywanie osób, które kiedyś odejdą, to sposób na zatrzymanie wspomnień, które przepadłyby gdzieś po drodze zwanej zwyczajnym życiem. Ale fotografia to też dobre zdjęcie autorstwa kogoś innego, które łapie za serce, porusza coś w moim wnętrzu, nie pozwala oderwać oczu. Coś, co zostawia we mnie ślad. Fotografia to także moje oglądanie rzeczywistości i uwiecznianie jej najpiękniejszych fragmentów, które w serii zdjęć tworzą niezwykłe historie. Ale znów fotografia to też eksperymentowanie z materią, ciągłe wyzwanie, nauka i dobra, pasjonująca zabawa każdego dnia.

 15. Fotografia zatrzymuje chwilę, kradnie bez skrupułów cząstkę przeszłości, która w innym wypadku odeszłaby bezpowrotnie. Ukazuje radość. miłość, łzy, piękno, zło, zniszczenie i budowę.

 16. Fotografia jest zatrzymaną chwilą, powrotem w świat dzieciństwa, pokarmem wyobraźni, relaksem, medytacją, namysłem, pomysłem, wrotami do światów alternatywnych, wzruszeniem, radością, sentymentalną podróżą, moim wnętrzem, mną…

 17. Fotografia jest moim własnym spojrzeniem na świat, różniącym się od perspektywy innych, dzięki niej, mogę wyrazić siebie i to co czuję, jest to zresztą jedyny sposób, w który się mogę wyrazić, ponieważ ciężko mi przychodzi mówienie o tym co we mnie siedzi w danym momencie.. To jest moje życie, hobby, oderwanie się od rzeczywistości… Jestem bardzo młodą osobą, bo mam dopiero 15 lat, ale z dnia na dzień, mam coraz większą ochotę uchwycić tak szybko mijający czas, który tylko w ten sposób można zatrzymać. Od kiedy byłam małym berbeciem fascynowało mnie to, że przepiękny moment, można zachować na skrawku papieru, no.. Może nie takim znowu skrawku.. Ale zdjęciu. Wiążę z fotografią swoją przyszłość, gdyż to prawdziwe wyzwanie dla człowieka. Trzymając aparat, zawsze mam wrażenie, jakby on też miał duszę. Marzeniem moim jest robić przepiękne zdjęcia.

 18. Fotografia jest dla mnie czymś bardzo bardzo ważnym w życiu. Nie ma dnia bez użycia aparatu. zawsze coś napotkam na drodze do sfotografowania. Bardzo to kocham. Robię zdjęcia zazwyczaj w wolnych chwilach lub po prostu wychodzę na dwór i pstryk. Wracając ze szkoły aparat mam w telefonie tez go używam. Koleżanki się śmieją tu fotka tam fotka i zero ograniczeń. W szkole to tylko zrób zdjęcia, wycieczka zrób zdjęcia i tak wszyscy mnie znają z tej strony. Na święta, komunie u rodziny ja chodzę z aparatem i robię zdjęcia. Wszyscy już wiedzą że ja po prostu to kocham. A że mam bardzo bardzo dużą rodzinę to zawsze mam co robić. W ciągu jednego dnia potrafię zrobić masę bardzo dobrych zdjęć. Moje zwierzęta cieszą się dużą popularnością. Mają zdjęcia z każdej strony. Szafa jest cała obklejona artykułami i zdjęciami. Biorę przykład z innych ludzi i dużo czytam na ten temat. Moim zdaniem bez fotografii byłoby trudno. Jak tu zapamiętać wtedy najważniejsze informacje(wyjazd za granicę lub na wczasy.) BARDZO KOCHAM TO ZAJĘCIE I UWAŻAM ŻE TO WSPANIAŁY SPOSÓB SPĘDZENIA MIN WOLEGO CZAU. Pozdrawiam wszystkich kochających fotografować.

 19. Sławku, będziesz miał trudny orzech do zgryźenia, tyle postów, co jeden to bardziej poetycki! Aż głowa boli :)
  Dla mnie fotografia to szukanie piękniejszej strony rzeczywistości

 20. tak w trzech słowach . fotografia jest dla mnie co dziennie czymś  innym, czasem przyjemnoscia ( kiedy uda sie fajne zdjecie) , czasem zaś frustracją ( kiedy zadaję sobie ciagle to samo pytanie- jak to zrobic?), czasem tylko, ale żadko, trudnym zadaniem z którym muszę sobie p[oradzic.

 21. Fotografia to umiejętność dostrzegania pięknego świata, ekscytowanie się nim, zatrzymania się na chwilę i bycie z dala od wiru wydarzeń…….

 22. Fotografia jest dla mnie tym co odkrywam każdego dnia, kiedy wstaje o 4 rano żeby obejrzec i fotografowac wschód słońca i tym czym dla zakochanych jest zachód, czymś więcej niż tylko widokiem.
  Fotografia to wiara, nadzieja i miłośc.
  Fotografia to początek i koniec czegoś niezapomnianego (czegoś tylko mojego)

 23. SERCE TO NAJZDOLNIEJSZY FOTOGRAF

  – Otaczający nas świat: przyroda, ludzie, zdarzenia oraz różnorodne zjawiska wychwytywane przez ludzkie oko zawierają w swej treści olbrzymi ładunek walorów – wartości często sprzecznych aczkolwiek mających dla człowieka ogromne znaczenie w jego dalszym rozwoju intelektualnym, poznawczym, uczuciowym.
  W realiach, gdzie piękno miesza się z brzydotą a uczucia wyższe z prymitywem tkwi bogata pożywka dla naszej wyobraźni i intelektu – w tym wszystkim zawiera się pewna mądrość i historia człowieka.

  – To jest właśnie istota mej pasji do fotografowania, z której czerpię bezpośrednio pozytywne wartości dla siebie oraz pośrednio dla tych, którym swoje fotogramy przedstawiam na wystawach. Jak z powyższego wynika do fotografowania skłania mnie ciekawość świata – otoczenia i ludzi wśród, których żyję. A czynię to między innymi poprzez obiektyw mego aparatu fotograficznego.
  – Piękno otaczającej przyrody zawsze fascynowało ludzkość. Mnie również nie ominęło to pozytywne doświadczenie, za które do dziś jestem NATURZE wdzięczny. Pierwsze moje fotografie przedstawiały panoramiczne pejzaże, zachody i wschody słońca: w parkach, lasach, nad morzem a nawet w otoczeniu miejskim wśród tak zwanych “blokowisk”.
  PASJA I MIŁE DRŻENIE SERCA…

 24. Fotografia jest dla mnie utrwaleniem emocji, jest  też właściwym momentem na uchwycenie detali stroju, które z całą pewnością umykają, ale za jakiś czas będą tym elementem, który odświeży wspomnienia.

  Fotografia jest utrwaleniem tego co ulotne, a najważniejsze w naszym życiu-emocje, uczucia, miłość…

 25. Fotografia jest dla mnie tajemnicą. Tworząc niepowtarzalne dzieła, odnajduję szczegóły, emocje i niezapomniane chwile. Fotografia to moc nieustających wrażeń. To siła, napędzająca wyobraźnię i charakter człowieka. Jest niczym wiatr – pcha do przodu, byś mógł się rozwijać i rozwiewa chmury na niebie, abyś mógł ujrzeć piękne, niebieskie niebo.

 26. Fotografia jest dla mnie czymś wyjątkowym. Robiąc zdjęcia kompletnie zapominam o wszystkim. Dzięki niej mam wspaniałe hobby i nie marnuję czasu, a poza tym dokumentuję wszystkie domowe imprezy, a potem wspólnie z rodzicami oglądam zdjęcia i się śmiejemy, bo  uwieczniam te najbardziej wesołe momenty naszego życia. Czasem też i płaczemy, bo jedno ze zdjęć przypomni nam kogoś kogo już nie ma, lub to co już nigdy nie wróci. Dzięki mojemu aparacikowi mam tak wiele wspomnień i pamiątek… Żadna szkolna wycieczka sie bez niego nie obędzie. Gdy go biorę do ręki to nic innego nie istnieje :D Czasem też marzę o dalekich podróżach, oczywiście z aparatem.
  Hmm…Miałam tu napisać tylko krótkie zdanie, a tu masz…
  Uśmiech proszę xD

 27. Czym dla mnie jest fotografia? Myślę, że sposobem na pokazanie siebie, sposobem wyrażania emocji i opowiadania historii. Kiedy nauczyłem moją córkę jeżdzić na rowerze, zrobiłem jej zdjęcie. Była to moja pierwsza “fotografia opowieść”. Udało mi się przy pomocy jednego kadru przekazać całą historię. Dzięki rozmazaniu postaci, osoba oglądająca to zdjęcie może powrócić do dnia kiedy sama nauczyła się jeździć na rowerze i poczuć tą radość. Wysłałem to zdjęcie na konkurs i największą nagrodą dla mnie było to, że osoba zbierająca zdjęcia na konkurs odpisała mi, że wzruszyła się oglądając to zdjęcie, bo sama uczy swoją córkę jeżdzić na dwóch kółkach. Udało mi się wywołać u zupełnie obcej osoby uczucia, które mi towarzyszyły podczas robienia tego zdjęcia. To było niesamowite uczucie. Było w tym coś magicznego..    

 28. Fotografia jest dla mnie – UCIECZKĄ od udawanej normalności, miejscem, w którym mogę być sobą – kreatywna, wolna od ciasnych więzów korporacji, równo uformowanych ludzkich przekonań i zachowań.
  Fotografowanie to SPOSÓB na wyrażenie drzemiącej we mnie twórczości, a oglądanie zdjęć innych – utwierdzeniem, że to wszystko ma sens, że takich wrażliwców jak ja jest więcej :-)

 29. Fotografia jest dla mnie przede wszystkim pasją. Chwilą relaksu, zadumy nad otaczającym światem. Wprowadzeniem się w stan spokoju umysłu, bliskiego medytacji. Będąc w malowniczym, pięknym miejscu na przykład wśród górskich szczytów, idąc wzdłuż płynącego, szumiącego potoku, pośród drzew możemy uchwycić tą chwilę przyjemności i wracać do niej gdy tego najbardziej potrzebujemy. Gdy biegniemy przez życie wystarczy spojrzeć na tą skradzioną światu chwilę, ten ułamek sekundy uwięziony na papierze fotograficznym, czy ekranie komputera i wszystkie wspomnienia wracają w mgnieniu oka.

  Fotografia jest również lustrem naszej duszy, pozwala uwiecznić emocje, zarówno te pozytywne: radość, szczęście, zachwyt, czy spełnienie, jak i negatywne: gniew, smutek, żal, strach. Pozwala wydobyć uczucie, namiętność czy nastrój, które są skrzętnie chowane w głębi pierwiastka naszego życia. Dzięki niej zauważamy rzeczy, przy których wcześniej przechodziliśmy obojętnie.
  Pokazując nasze fotografie pokazujemy innym jak my postrzegamy otaczający nas świat, jak patrzymy na ludzi, naturę, architekturę, co nas zachwyca, co inspiruje.
  Fotografia jest jedną z miłości mojego życia… bez niej, bez aparatu w dłoni nie wyobrażam już sobie egzystencji.

 30. Możliwością zatrzymania tego, co już nigdy się nie powtórzy. Czasem ukazaniem czegoś, czego bez aparatu nie da się zobaczyć, uchwycić, utrwalić. Sposobem wyrażenia siebie i mojego postrzegania świata. Nośnikiem emocji. Fascynacją, radością, pracą, przygodą…

 31. fotografia dla mnie jest jak narkotyk uzależnia i ciągle prosi się o więcej :D

 32. Fotografia. Czym dla mnie jest? Odpowiedź nie jest prosta. Na pewno mogę bez niej żyć. Choć może wtedy byłoby to bliższe po prostu egzystencji. Bo wiesz, człowiek żyje, gdy każdy jego dzień jest czymś wypełniony. Gdy myśli, obserwuje i odczuwa. Może to banalne, ale tak właśnie jest. Mi niezwykłą przyjemnośc daje rozmyślanie na różne tematy począwszy od prostych (a to się zakocham po raz kolejny), przez refleksyjne, egzystencjalne, nawet do politycznych ;d Może dlatego jestem dość wrażliwa na wszelkie bodźce, które mogą kształtować moje myśli. I tu kolejna wylicznka : książki, filmy, wiersze i … zdjęcia. To ostatnie coś jednak wyróżnia. Poetka ze mnie słaba, filmowcem też nie będę. Ale robię zdjęcia. Czasem fotki, czasem foteczki. Wyróżnia je to, ze są moje i pokazują to jak ja widzę daną sytuację, temat, fragment świata. Fotografie Sally Mann mogą mnie zainspirować, ale potem wezmę aparat i spróbuję oddać ten niepokojący nastrój dzieciństwa po swojemu.
  No i nie pomijajmy tak oczywistej sprawy jaką jest fotografia rodziny czy znajomych na wakacjach, imieninach. Oglądać je w mroźne, zimowe popołudnia z kubkiem gorącej herbaty, to jest dopiero radość! Ej! To że uważamy się za profesjonalnych fotografów z profesjonalnym sprzętem i profesjonalnym dorobkiem, nie znaczy, ze mamy się wstydzić zdjecia ukochanego psiaka czy młodszego brata przed tortem urodzinowym! ;d
  Taaak… mogę żyć bez fotografii. Ale co byłoby za życie?

 33. Fotografia jest dla mnie przede wszystkim sposobem patrzenia na otaczający mnie świat. Dzięki niej mogę uchwycić wszystko to co bezpowrotnie przeminęło, ale zarazem ukształtowało to kim jestem dzisiaj. Nie jestem profesjonalistką w związku z czym zdarza się, że moje zdjęcia nie zawsze wychodzą tak jakbym sobie tego życzyła. Pomimo to, każde z nich posiada nie tylko swoją własną historię, ale również przypisane mu są pewne wspomnienia i emocje, które we mnie wywołuje. Fotografia jest integralną częścią mnie samej i właśnie dlatego nie wyobrażam sobie, że mogłoby jej kiedyś zabraknąć w moim życiu…

 34. Fotografia jest dla mnie życiem codziennym ze względu na szkołę fotograficzną,hobbym,relaksem,wypełnia zdecydowaną większość mojego czasu wolnego którego nie mam za dużo

 35. Ankiety nie mogę wypełnić, gdyż ankieta nie jest aktywna :-(

  A fotografia… jest sposobem myślenia… ilekroć chcę zrobić kolejne zdjęcie… to coś mnie powstrzymuje… tak długo, jak sposób oddania tego na klatce filmu nie będzie wierny temu, co widzę i widzieć chcę…

 36. Ankieta niestety jest nieaktywna.
  Hmm. Czym jest dla mnie fotografia?
  Jest to mój ukochany sposób na”mowę oczy i duszy”
  Kiedy nie potrafię określić słowami co czuję, biorę swój album, albo aparat i wyruszam na poszukiwanie “odpowiedzi” dla pytającego.
  A kiedy ta sama osoba po raz drugi zapyta co czuję, pokazuję jej fotografie które odzwierciedlają mój stan ducha.
  Fotografia i fotografowanie jest dla mnie jedną z najwspanialszych form relaksu i odpoczynku oraz najlepszą formą utrwalenia wspomnień.
   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *