A ty czym fotografujesz?

Jaki masz aparat? Lustrzankę? Bezlusterkowca? Fotografujesz iPhonem? Analogiem? Czy generalnie ma to jakieś znaczenie?


I ma i nie ma? Świat nie jest czarno-biały, fotografia od dłuższego czasu też działa w kolorze więc i tu nie ma jednej odpowiedzi. Chyba, że odpowiedzią jest “to zależy”, ale raczej nikt się takiej nie spodziewa i taką nie zadowoli.

Od czego więc “to zależy”?

Od tego czy fotografujesz dla przyjemności czy dla kasy. Oj nie ładnie zabrzmiało, taka piękna dziedzina sztuki, a ja tu o pieniądzach :-)

Ale nie oszukujmy się, oprócz fotografików artystów (lub osób chcących takimi być) jest mnóstwo fotografów rzemieślników – zawodowców, którzy w ten sposób zarabiają na życie. Uprzedzając pytania – tak, można mieć rozdwojenie jaźni i próbować być artystą i rzemieślnikiem w jednej osobie. Powiem więcej. uważam, że każdy szanujący się rzemieślnik (ależ to brzmi) powinien mieć gdzieś kawałeczek duszy artysty, aby praca nie była tylko pracą. Ale, jak ktoś jest profesjonalistą i tylko profesjonalistą, to też chwała mu za to.

Wracając do aparatu – najlepszy jest taki, który mamy w tej chwili pod ręką. Jeśli lubisz fotografować i sprawia Ci to frajdę, nawet jak fotografujesz komórką, niech tak zostanie. Ważne, aby czerpać z tego przyjemność.


Ważne jest też aby aparat Cię nie ograniczał. Jeżeli Twoje zadowolenie ze zdjęć obniżyło się do poziomu poniżej średniej krajowej, a dzieje się to wraz ze wzrostem świadomości fotograficznej i umiejętności – może to czas na inwestycję w nowy aparat. Może mały kompakt już nie wystarczy? Ale pamiętaj, nic na siłę.

Jestem zwolennikiem zakupów fotograficznych tylko w sytuacji, kiedy wiem, że dzięki nim zdjęcia będą lepsze lub w ogóle będą mogły powstać.
Ja teraz fotografuję lustrzanką Nikona. Kuszą mnie bezlusterkowce, ale wiem, że bezlusterkowcem nie zrobię lepszych zdjęć. Na razie zakup poczeka ;-)

A ostatnio coraz częściej uruchamiam aparat w komórce i sprawia mi to przyjemność.

A ty czym fotografujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *