Zepsuli Lightrooma?

Jedną z wielu funkcjonalności, które mi się od początku podobały w Lightroom’ie były kolekcje. Używałem kolekcji jako podzbiorów zdjęć, mogłem np. stworzyć kilka kolekcji z tymi samymi zdjęciami i oznaczać zdjęcia flagami w ramach każdej kolekcji osobno –  w zależności od tego, czego dana kolekcja dotyczy.

Ale to się skończyło. Od wersji 4 w Lightroom’ie flagi są globalne. Oznaczenie zdjęcia w folderze  katalogu flagą powoduje, że zdjęcia w kolekcji również jest oznaczone flagą.

W wersji 3 mogłem zdjęcie oznaczyć w folderze np 5 gwiazdkami, ale w obrębie konkretnej kolekcji mogłem mu dać np tylko 3 gwiazdki. Teraz jest to niemożliwe. A przynajmniej już nie tak proste jak kiedyś.

Nie wiem dlaczego, ale od wersji LR4 ustawienia flag, etykiet kolorowych czy ocen gwiazdkami przestało być lokalne w obrębie danej kolekcji, a stało się globalne.

Jak temu zaradzić? Jedyny sposób, który znam, to używanie wirtualnych kopii i dodawanie do kolekcji właśnie wirtualnych kopii. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale lepszego na dzień dzisiejszy nie znam.

Jeżeli oznaczałeś swoje zdjęcia w kolekcjach za pomocą flag, to pewnie zdziwiłeś się, że po przekonwertowaniu katalogu do LR4 oznaczenia flagimi  wyparowały. Fakt, mnie również spotkała ta niespodzianka. Jest jednak sposób aby te dane odzyskać. Otóż kolekcje, które były utworzone we wcześniejszych wersjach LR mają dodatkowe opcje w menu kontekstowym ukrytym pod prawym klawiszem myszy.

Pojawiają się tam 2 polecenia: Select old contextual flaged i Select old contextual rejected. Możesz za pomocą tych poleceń wybrać zdjęcia, które w LR3 oznaczyłeś jako wybrane lub odrzucone.

Jeżeli ta zmiana Cię w jakimś stopniu dotyczy, napisz proszę w komentarzu, czy twoim zdaniem jest to zmiana na lepsze czy na gorsze. Ja nie mogę doszukać się plusów tej decyzji programistów z Adobe.

 

Jedna odpowiedź do “Zepsuli Lightrooma?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *