Przywieź z wakacji lepsze zdjęcia – 5 prostych porad

Dziś zakończenie roku szkolnego, a więc wakacje już czekają za drzwiami. Nawet pogoda dziś nastraja urlopowo i buzia sama się uśmiecha :). Za 2 dni ruszam na krótki choć wyczekiwany urlop. Liczę na odpoczynek od pracy, ale nie od fotografowania. W wakacje, chyba jak każdy, fotografuję więcej. Czy więcej znaczy lepiej? Staram się aby tak było i z kilku powodów mam szansę to osiągnąć. Dziś, przed początkiem wakacji sprzedam Ci kilka porad co zrobić aby przywieść z wakacji więcej DOBRYCH zdjęć i to niezależnie czy masz wypasioną lustrzankę czy prosty kompakt.

Po pierwsze, na wakacjach trzeba się wyspać.

Błąd! :)

Fotograf nigdy nie śpi, fotograf czeka na dobre światło :) To trochę żart – a trochę nie. Wczesne wstawanie naprawdę się opłaca. Niezależnie czy jesteś nad morzem czy w górach, a nawet w mieście, wstań przynajmniej raz, pół godziny przed wschodem słońca i idź robić zdjęcia. Zobaczysz, że światło, które wyrysuje Twoje zdjęcia będzie miało niepowtarzalny i ujmujący charakter. Zdjęcia wówczas zrobione będą przyciągały uwagę swoją barwą i zrównoważonym naświetleniem. Wiem, że wschód słońca jest w okolicach 4:00, ale najtrudniej jest podjąć decyzję, potem nie chce się wracać. A naprawdę warto.

Po drugie. Czas. Zapewnij Sobie czas na fotografowanie.

Wiem, że będąc na wakacjach przeważnie jesteśmy z rodziną, lub ze znajomymi. Fotografowanie to nie jest jednak zajęcie stadne ;-)
Wygospodaruj Sobie przynajmniej 1 godzinę (może być o 4 z rana, ale nie koniecznie), aby w samotności pofotografować. Kiedy możesz się skupić na komponowaniu, kadrowaniu, na dostrzeganiu i nic innego Cię nie rozprasza, zaczynasz widzieć więcej – to będzie widać na Twoich zdjęciach. Kiedy Twój umysł nie jest zapracowany przetwarzaniem miliona informacji, a ty nie musisz odbierać telefonów, dostrzegasz to czego wcześniej widzieć nie mogłeś.

Po trzecie. Czas, ale troszkę w innym znaczeniu.

Jeżeli dostrzeżesz interesujący motyw, np jakiś ciekawy budynek, piękne pasma górskie lub lokalny targ, poświęć czas na to, aby sfotografować to kilka razy. Jeżeli jest taka potrzeba wróć tam drugi lub trzeci raz, o innej porze dnia lub przy innej pogodzie. Nie poprzestawaj na jednym zdjęciu. Często dobra fotografia wymaga innego światła, a czasem innego konta widzenia. Bywa, że prześpimy się i na drugi dzień ten sam motyw fotografujemy zupełnie inaczej, np wdrapując się na drzewo lub kładąc się na ziemi.

Po czwarte. Im mniej tym lepiej.

To stara zasada fotografów, która pomaga w zachowaniu czystego kadru. Jeżeli chcesz, aby Twoje zdjęcia miały jasny i czytelny przekaz (a raczej powinno Ci na tym zależeć) postaraj się aby Twoje zdjęcie miało jak najmniej elementów odciągających uwagę. Aby główny motyw Twojego zdjęcia był od razu zauważony, a widz nie musiał zadawać sobie pytania “ale co autor miał na myśli”. Jak to zrobić? Np skracając głębie ostrości – eksponujemy wówczas nasz główny motyw ostrością, a w polu nieostrości ukrywamy mniej istotne elementy zdjęcia. Inną metodą jest podejście bliżej fotografowanego obiektu, aby po prostu zajął on więcej miejsca w kadrze. Poprzez wielkość motywu automatycznie sprawiamy, że zostaje on odbierany przez widza jako ważniejszy od pozostałych.

Po piąte, i ostanie. Bierz zawsze aparat ze sobą.

Najwięcej fajnych ujęć tracimy, kiedy aparat zostawiamy w bagażniku, lub pokoju hotelowym. Skoro fotografia jest Twoją pasją, to niech twoje ‘narzędzie pracy’ zawsze będzie z Tobą. Nie przejmuj się komentarzami znajomych, przyzwyczają się i docenią to kiedy zobaczą zdjęcia. Oczywiście są sytuacje, kiedy ze względów bezpieczeństwa lepiej aparatu nie brać ze sobą (każdy zapewne łatwo rozpozna takie okoliczności), ale staraj się aby fotografować dużo, i staraj się z każdego nieudanego zdjęcia wyciągać wnioski.

I na koniec – nie byłbym sobą abym o tym nie przypomniał – przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu. Niektórzy twierdzą, że z instrukcji nie nauczysz się fotografowania, to prawda, ale nauczysz się panować nad sprzętem i przestanie Cię on ograniczać.

Mam nadzieję że dzięki tym kilku mało odkrywczym radom w większa przyjemnością będziesz po wakacjach oglądać swoje fotograficzne trofea.

Miłego wypoczynku (czego i sobie życzę).

Polskie morze.
Pusta plaża w środku lata to niecodzienny widok. Zdjęcie wykonane kilka minut po 5-tej.

Jedna odpowiedź do “Przywieź z wakacji lepsze zdjęcia – 5 prostych porad”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *