Czy na amatorskich zdjęciach można zarobić?

Nie każdy zajmuje się fotografią dla korzyści finansowych, większość fotografujących robi to po prostu dla przyjemności. Wiele osób szuka jednak możliwości zarobienia na wykonywanych przez nas zdjęciach.

Nie oszukujmy się, aby z fotografii żyć, trzeba włożyć mnóstwo czasu i pieniędzy w naukę i sprzęt, a potem w budowanie biznesu, ale wielu z nas – fotoamatorów – szuka po prostu dodatkowych możliwości dorobienia do pensji. Czy tak się da? Warto spróbować!

Przede wszystkim znane są nam różnego rodzaju konkursy fotograficzne, na które możemy przesyłać nasze prace z nadzieją, że nasze zdjęcie zostanie zauważone i co ważniejsze docenione  przez szacowne jury. Oczywiście w takich konkursach nie każdy wygrywa, a konkurencja może być stosunkowo duża.  Uważać też należy na nieuczciwe regulaminy konkursów, które nastawione są na pozyskanie zdjęć niewielkim kosztem. Nie twierdzę, że nie ma uczciwych organizatorów, ale szukać takich “ze świecą”.

Jak inaczej spieniężyć nasze zdjęcia? Możemy je po prostu sprzedawać.

Obecnie w Internecie funkcjonuje wiele banków zdjęć stockowych, czyli firm, które pośredniczą pomiędzy fotografem, a klientem. Są to serwisy, które chętnie pozyskują od nas wykonywane przez nas zdjęcia, i odsprzedając je wypłacają fotografowi prowizję od sprzedaży. Przykładem takiego banku na, który warto zwrócić uwagę jest Depositphotos. Jak zacząć współpracę z firmą? Przede wszystkim musisz się zarejestrować, przesłać zeskanowany dokument potwierdzający Twoją tożsamość (np. dowód osobisty) i kilka przykładowych zdjęć do oceny. I tu od razu uwaga. Nie wysyłaj zdjęć pierwszych lepszych z brzegu. Poświęć trochę czasu na wybór i staranną obróbkę tych najlepszych i takich, które są doskonałe technicznie.

Później możesz zacząć współpracę, należy jednak pamiętać, że Twoje zdjęcia muszą spełniać odpowiednie wymagania, a przede wszystkim ich rozdzielczość musi być równa lub wyższa 2400×1600 pixeli (rozdzielczości nie powinniśmy zwiększać sztucznie), ale z tym poradzi sobie już dziś każdy aparat. Akceptowane są tylko i wyłącznie zdjęcia w formacie JPG.

Jak wyglądają Twoje zarobki? W normalnym trybie dostajesz prowizję od sprzedaży swoich zdjęć, czyli od 40 do 60% od ceny zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się jednak na zadeklarowanie wyłączności dla Depositphotos, czyli braku sprzedaży Twoich zdjęć w innych miejscach, dostaniesz wyższą prowizję. Dla najlepszych dostawców – czyli najwięcej sprzedających fotografów –  został przygotowany również program promocji, który zapewnia dodatkowe udogodnienia dla osób z najlepszą sprzedażą. Przede wszystkim dostają one dodatkową płatność za każdy wgrany plik w wysokości 0,10 $ do 500 wgranych plików. Żeby zgłosić się do programu promocji należy wejść w zakładkę „promocja” na stronie głównej Depositphotos i tam aktywować program promocji.

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż zdjęć stockowych w Depositphotos spotkasz się również z rankingiem sprzedających, który działa na zasadzie ilości sprzedanych obrazów. Jak można się spodziewać wraz z wzrostem pozycji w rankingu zwiększają się też Twoje zarobki. Jak widać możesz zarabiać na swoich zdjęciach i to całkiem nieźle. Uprzedzam jednak, że dobre zarobki wiążą się z dobrą jakością techniczną zdjęć oraz systematycznością. Jeżeli założysz sobie, że codziennie dodasz np. po 1 zdjęciu i będziesz się konsekwentnie tego trzymać to po roku czasu Twoje portofolio w serwisie osiągnie kilkaset zdjęć, co sukcesywnie będzie zwiększać szanse na sprzedaż. Jeżeli jednak liczysz, że dodasz 10 zdjęć i one zarobią Ci miliony – poszukaj innych możliwości.

Jeżeli nie brak Ci konsekwencji i lubisz fotografować – warto zainteresować się sprzedażą fotografii w bankach zdjęć. Jak to zwykle bywa, nie ma zarobku bez pracy. Tak i tu trzeba nieco czasu poświęcić, aby otrzymać pierwszy przelew – ale jaką to sprawia przyjemność :)

A na koniec chwila prywaty :)

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z Depisitphotos, wejdź na ich stronę poprzez mój link partnerski:

http://depositphotos.com/?ref=1600374

Dostanę wówczas 3 centy od każdego twojego zdjęcia, które zostanie sprzedane. Będę bogaty ;-).

3 odpowiedzi do “Czy na amatorskich zdjęciach można zarobić?”

 1. Ja tam właśnie znalazłem inną możliwość – (jak doradza zresztą autor artykułu)
  Mieszkam daleko od cywilizacji więc nie łatwo jest o normalny etat.
  to co pozwala mi przeżyć to różne chrzty komunie wesela i zawody w pobliskiej szkole.
  Oprócz samych zdjęć przygotowuję także albumy.

  Przygotowuję to może dużo powiedziane ale zdjęcia które już mam, robię umieszczam w gratisowym programie do obróbki albumów. można go ściągnąć gratis  (http://www.studiodruku.eu    ale po kod i tak trzeba się zgłosić do ….. drukarni. – drukarnia przygotowała ten program.  nie ma z tym problemu, udostępniają program za free)

  Zdjęcia jak wspominałem wrzucam w różne szablony  albumów a oni oprawiają to w skórę lub inną twardą oprawę i sprzedaję to jako pamiątkę po weselach, komuniach, chrztach.

  Babcie są wniebowzięte – mówię wam. za takie cacko (jest bardzo dobrej jakości każdy wyda ze stówkę) co przy 3 albumach, mi też zostaje stówka, czasem więcej bo drukarnia nie wtrąca się w to za ile to sprzedaję

  Sposób na pełny etat to może nie jest, ale za 10 – 20 zdjęć można zarobić trochę więcej niż parę centów.

 2. Maciej są dużo tańsze takie fotolaby poszukaj lepiej. Chyba, że ty reklamujesz swój lub znajomego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *