Fotokasty cz. II

W poprzednim artykule nt. fotokastów przedstawiłem Wam prostą i szybką metodę wykonania prostego fotokasta. Obiecałem też, że nastapi ciąg dalszy, opisujący bardziej zaawansowane zagadnienia. Czas dotrzymać słowa.

Na początek pokażę jak robić animowane zbliżenia. To jest bardzo efektowana ‘sztuczka’ ale zabiera też zasoby procesora, a więc stosuj ją z umiarem.

Efekt ten polega na utworzeniu animacji pozornego powiększania lub pomniejszania zdjęcia w czasie prezentacji slajdu. Jeżeli określimy, że długość slajdu to np. 3 sekundy, to możemy utworzyć taki efekt, że podczas tych 3 sekund zdjęcie będzie się np. powiększać (i/lub przesywać) symulując filmowy efekt najazdu kamery.

Na początek wybierz slajd, do którego chcesz dodac efekt powiększania (strzałkami myszki), następnie wybierz zakładkę SLIDE INFO, a potem podzakładkę MOVEMENT. Na ekranie zobaczysz wygląd slajdu na początku i na koncu prezentacji. Suwakami można slajd powiększyc lub pomniejszyć, a myszką można go przesuwać we wszystkie strony.

Przyciskami BACK I NEXT możesz szybko przeskoczyć na poprzednie i kolejne slajdy, a przyciskiem RESET MOVEMENT przywrócić ustawienia początkowe.

Powiększanie

Używaj na bierząco podglądu, aby kontrolować efekt twoich operacji.

Kolejną ciekawą funkcją programu jest możliwość zamiany napisów domyślnych  na napisy własne (np. polskie tłumaczenie). Aby zamienić np. tekst “captions” na “podpisy” należy przejść do ustawień parametrów zaawansowanych (modyify>Advanced parameters).

Zaawansowane

Na ekrenie pojawi sie lista parametrów, których wartości możemy zmienić. Na początek proponuję aby zmienić teksty: “captions” i “hide captions” na “podpisy” i “ukryj podpisy”. W tym celu należy po prostu wyedytować wartości w kolumnie “value” tak aby wartości parametrów “captonsOnText” i “captionsOffText” były ustawione jak na poniższym obrazku:

Zmiana napisów

Przyciskiem “rewert” możesz wrócić do ustawień domyślnych.

W tym momencie napis “credits” zosal zamieniony na “podpisy”

podpisy

W analogiczny sposób można zmienić tekst “credits”  na np. “o autorze”. Domyślnie mamy możliwość edycji 6 parametrów, ale można też dodawać parametry, których nie ma na liście. W tym celu trzeba kliknąć przycisk ADD i wpisać nazwę i wartość nowego parametru

Oto kilka najważniejszych paramerów oraz ich funkcje:

click_to_play
Ustaw na “false” aby wyłączyć możliwość rozpoczęcia lub wznowienia pokazu poprzez kliknięcie na zdjęciu

autoload
Domyslnie odtwarzacz ładuje całą prezentację do pamięci zaraz po załadowaniu strony. Jeżeli masz na jednej stronie kilka fotokastów to ustaw ten parametr z wartością “false”. Wtedy automatycznie wczyta się tylko pierwszy slajd, pozostae załadują się po uruchomieniu fotokasta.

preload_images
Określa liczbę slajdów, które muszą się załadować zanim pojawi sie przycisk ‘play’

initial_volume
Określa początkowy poziom głośności podkładu dźwiękowego (od 0 do 100)

return_to_start
Ustaw na “true” aby zakończeniu pokazu odtwarzacz wrócił do pierwszego slajdu – bez ponownego uruchomienia pokazu

audio_end_url
Ustaw wartość tego parametru na dowolny adres URL (np. http://www.fotografujesz.pl/, a zostanie on wczytany do przeglądarki po zakończeniu pokazu.

audio_end_url_new
Podobne zachowanie, ale strona otworzy się w nowym oknie

extra_link
Umożliwia dodanie dodatkowego linku obok “credits | captions” , jako wartość podaj URL np. http://www.fotografujesz.pl/

extra_link_text
Umożliwia dodanie dodatkowego linku obok “credits | captions” , jako wartość podaj nazwę linku np. blog

Może się zdarzyć, że nie masz własnej strony internetowej, a chciałbyś opublikować fotokast na swoim blogu lub na forum dyskusyjnym. Domyślnie wydaje się to nie możliwe, ewentualnie wymaga minimalnych znajoości HTMLa, aby z wygenerowanych plików wyciągnąć niezbędne kody prezentacji. Można to jednak zrobić prościej. Jednak warunek posiadania ‘kawałka’ miejsca gdzies na serwerze WWW musi być niestety spełniony. Ale po kolei.

Aby opublikowac swoją prezentację gdzieś np. na forum, musisz ją napierw wyeksportować (przycisk EXPORT – było o tym w pierwszej części), a wyeksportowane pliki umieścić na jakims ‘zaprzyjaźnionym’  (lub komercyjnym) serwerze (poszukaj w Googlach ‘free hosting’). Jak już pliki są na serwerze WWW i masz adres URL do swojej prezentacji , to wchodzisz na tą stronę:

http://tools.soundslides.com/embed/

i w polu “Slide Show URL” wpisujesz adres do swojego fotkasta i klikasz Continue (możesz sprawdzić na moim adresie)

embedding tool 1

na ekranie pojawi się wygenerowany kod HTML, który po prostu nalezy skopiować i wkleić np. do postu na forum

embedding tool  - kod

Znim skopiujesz kod, można jeszcze zrobic modyfikację rozmiaru prezentacji wpisując odpowednie wartości w pola Change witdth (zmień szerokość) i Change height (zmień wysokość), następnie klikając Modify.

embedding tool -zmiana rozmiarów

W ten sposób wiesz już jak korzystać z niektórych funkcji programu, które mogą wzbogacić Twoją prezentację oraz pomogą podzielić się ją z innymi.

Jeżli potrzebujesz więcej inforamcji nt. możliwości programu (jest ich jeszcze naprawę bardzo dużo) to wejdź na stronę producenta i poczytaj dokumentację. Jezli coś i nie wychodzi – pytaj w komentarzach.

Jak zwykle czekam na komentarze do artykułu.

8 odpowiedzi do “Fotokasty cz. II”

  1. Zrobiłem sobie parę prezentacji ale mam kłopot z nagraniem ich na SD.
    mogę je odtwarzać je tylko na kompie a chciałbym żeby pokaz przedstawić na ekranie
    telewizora.

  2. Krzysiek, SD czyli kartę Secure Digital? Obawiam sie że to sie nie uda. Fotocasty zrobione w tym programie wymagają przeglądarki z obsługą flash. Byc może są takie telewizory, które mają taką funkcjonalność,ale na pewno nie są powszechne.

  3. Wszystko wychodzi pięknie, lecz schody zaczynają się po naciśnięciu “eksport”. Czy ktoś może krok po kroku, wyjaśnić oldboyowi, jak to umieścić w internecie?

  4. Po kliknięciu Export program generuje paczkę plików, które następnie trzeba umieści gdzieś na serwerze. Paczka ta, to folder, który nazywa się “Publish to web”. Cały ten folder musimy przegrać na jakiś serwer WWW. Skąd taki serwer wziąć? No tu jest wiele możliwości: wykupić, poprosić znajomych, którzy maja już wykupiony, aby udostępnili nam trochę miejsca, poszukać serwera darmowego – są tez takie. Mając dostęp do takiego serwera przegrywamy tam całą zawartość katalogu “publish to web”. Jeżeli pliki mamy na serwerze, to wystarczy odwołać się przez przeglądarkę do pliku index.html aby otworzyć nasz fotocast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *