Klasyczne oświetlenie portretowe z użyciem 3 lamp

Pare tygodni temu zachęcałem Cię do wypróbowania 3 prostych technik oświetlenia portretowago z użyciem tylko 1 lampy. Nie wiem jak ty, ale ja wypróbowałem te 3 techniki w warunkach amatorskich z użyciem zwykłej lampy błyskowej i parasolki odbijającej za 20 zł.

Oto efekt, zdjęcie mojej córki.

 20090506_18 kopia bw mm

Można co nie co poprawić, ale wydaje mi sie że wyszło nienajgorzej. Uznałem, że Jim Talkington sprawdził się w roli nauczyciela i postanowiłem poszukać innych jego lekcji.

Jak się okazało, trfiłem w dziesiątkę, ponieważ znalazłem kontynuację poprzedniej lekcji.

Tym razem Jim opowiada, jak powinno wyglądać klasyczne oświetlenie modelki w studio z użyciem 3 źródeł światła.

Po co dodawać kolejne żarówki, skoro efekt z jedną był zadowalający?

Dodanie 2 kolejnych żarówek spowoduje:

 • uwidocznienie szczegółow w zacienionych miejscach
 • dodanie trzeciego wymiaru do portretu

Obejrzyj film – pod filmem kilka słów komentarza jak zwykle.

Jak zapewne zauważyłeś, punktem wyjścia jest oświetlenie typu Rembrandt, czyli lampa ustawiona pod kątem 45 stopni do modela powodująca powstanie charakterystyczngo trójkącika na przeciwkległym policzku.

Kolejnym krokiem jest dołożenie światła wypełniającego  z prawej strony w postaci okrągłej blendy. To na razie nic nowego, znasz to z poprzedniego odcinka.

Aby wyróżnić modelkę z tła, dokładamy tylne oświetlenie skierowane przeciwlegle do światła głownego. Powoduje ono roświetlenie włosów modelki, przez co powstaje na nich odblask.  Pamiętać należy, aby dostosować siłę błysku oświetlenia włosów do ich koloru. Ciemniejsze włosy należy oświetlić mocniej (warto poeksperymentować). Ostanie źródło światła należy ustawić za modelką, aby roświetliło nieco tło. Chodzi generalnie o to, aby tło nie było jednolitą szarą powierzchnią oraz o to, aby dodać jeszcze trochę separacji modelki od tła. Dostosowując moc lampy możemy spowodować, że tło również będzie odgrywać istotną rolę w naszym portrecie.

Czy interesuję Cię temat portretu studyjnego? A może wolisz poznać techniki portretu w plenerze. Napisz o tym w komentarzach.

Jedna odpowiedź do “Klasyczne oświetlenie portretowe z użyciem 3 lamp”

 1. witam
  Szkoda, że nie ma tłumacza-lektora :)
  ale do rzeczy. Wiele osób ma w domu jakieś światła, ale…w oświetleniu portretowym każde światło ma swoją rolę i nazwę. Problem jest w zestawieniu oświetlenia. Może jakiś odcinek, który to usystematyzuje, tzn. o.główne to takie, które ma za zadanie…, o.wypełniające to …., o. konturowe to….. Proporcje świateł ….., sposób ustawienia proporcji świateł za pomocą np. światłomierza do pomiaru światła błyskowego lub inny .
  do czego zmierzam, chodzi mi o tą kropkę nad “i” – są światła, jest model, są chęci i …nie zawsze jest tak jak w książce piszą :)
  pozdrawiam
  Dzidek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *